Többször olvastam olyat, hogy a Bitcoint egyesek az új aranynak látják, vagyis egy olyan eszköznek, ami értékálló, és akár egy válságban fel is értékelődhet. Érdekes kérdés, hogy mi fog történni a kriptovalutákkal, ha jön egy válság. Na nem egy olyan "kisebb döccenő", mint amibe most futottunk bele (és amit már a piac le is dolgozott), hanem egy tényleg komolyabb tőkepiaci válság (minimum 20-30%-os részvény árfolyam csökkenés), és esetleg megspékelve egy kis reálgazdasági visszaeséssel is. Az eszmefuttatásomban (csak, hogy a lényeget lássuk) élek némi egyszerűsítéssel. Ez az elemzés az USD/BTC árfolyamra fog szólni, vagyis 2 egyszerűsítéssel élünk:
- tekintsük az USD/BTC árfolyamot egy olyan indikációnak, ami a teljes kriptovaluta kapitalizációra vonatkozik (jelenleg 35%-a a teljes kriptovaluta kapitalizációban a Bitcoin aránya), a többi árfolyammal ne foglalkozzunk
- ne vegyük számításba azt, hogy az USD is volatilis a többi devizával szemben és ne nézzünk mondjuk egy HUF/BTC vagy pláne ne egy RUB/BTC árfolyamot
Azért az USD-t választottam, mert továbbra is ez a legfontosabb keresztárfolyam és ne bonyolítsuk a modellt.
Tegyük fel bekövetkezik egy olyan tőkepiaci válság, amit fent leírtam.
Szerintem 3 potenciális forgatókönyv van ebben az esetben:
- A Bitcoin egy “menekülő deviza” lesz, vagyis felmegy az árfolyama drasztikusan a dollárral szemben
- Az USD/Bitcoin árfolyam stabil marad (mondjuk maximum 10%-on belüli változás)
- Befektetési termékként működik, vagyis a részvény árfolyamokkal együtt mozog (esetleg lehet emerging devizákhoz is hasonlítani), csak nagyobb volatilitással
Mivel semmilyen történelmi tapasztalat nincs (hiszen a Bitcoin a legutóbbi összeomlás után, annak hatására indult) arra, hogy miként viselkedik a Bitcoin egy ilyen helyzetben, minden szcenárió gyakorlatilag spekuláció.
Az 1. eset, véleményem szerint akkor következhet be, ha a Bitcoin iránt valami olyan fokú bizalom épül ki, mint ami az évezredek alatt az arany iránt alakult ki, vagy abban az esetben, ha a dollár és az amerikai pénzügyi rendszer olyan szinten bizalmat veszít, ami ide terhelheti a menekülő befektetőket. A bizalom kiépülése akkor lenne lehetséges, ha nagyon stabil gazdasági alapok lennének a teljes kripto ökoszisztéma mögött, olyan BTC alapú befektetési termékekkel, amik garantálnák az értékét. Az utóbbi (az amerikai pénzügyi rendszer bizalmi válsága) esetében sem egyértelmű, hogy kriptovaluták irányába indulna a mozgás, simán lehet, hogy stabilan maradó pénzügyi rendszerrel rendelkező gazdaságok devizái erősödnek meg a dollárral szemben (pl. szokásosan Svájc). Talán egy olyan pénzügyi válság, ami a globális pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat kérdőjelezi meg, járhat ilyen hatással. Ezek az esetek természetesen nem kizárhatók, de én nem tartom őket valószínűnek.
A 2. eset, ha a Bitcoin kevéssé lenne terhelt a spekuláció hatásaitól, hanem egy működő ökoszisztéma alap pénze lenne, ez egy teljesen valódi lehetőség lenne. Azért, mert reálgazdasági válság van, miért kellene egy másik területnek jobban gyengülnie, hiszen továbbra is aki szeretne fizetéseket lebonyolítani kripto technológiával, annak szüksége van arra, hogy Bitcoint vegyen, így a kereslet a kriptovaluta után a nagyjából a szokásos mértékben marad fenn. Teljes mértékben ezt az esetet sem zárnám ki, de az a helyzet, hogy egyenlőre a kripto technológiával kevés valódi ügyletet bonyolítanak, így (bár a technológia elterjedése miatt szerintem ez lenne a leginkább kívánatos) ezt az esetet sem tartom valószínűnek.
A 3. forgatókönyv esete akkor valószínű, ha a már a világgazdaság által többször átélt tőkepiaci válság most is a bevett forgatókönyvek szerint zajlana. Vagyis, ahogy elkezd csökkeni a pénzmennyiség (a jegybankok közben kamatokat emelnek) és egyre fogy a spekulatív tőke, ez egyre inkább a biztonságos eszközök irányába terelné a befektetőket. Mivel a Bitcoin szerintem egyáltalán nem tekinthető biztonságos befektetésnek, így a spekulatív tőke innen is oda fog áramlani, ahol sokkal nagyobb biztonságban érzik a tőketulajdonosok (főleg állampapírok). A CoinTelegraphon nemrég jelent meg egy cikk, ami részletesen elemzi, hogy mekkora a korreláció a kriptovaluták és az S&P 500 index árfolyam mozgása között. Arra jutottak, hogy gyenge korreláció van a két árfolyam között, viszont erősebb negatív korreláció (vagyis ellentétesen mozog) a volatilitást mérő VIX indexszel. Vagyis, ha nő a volatilitás, drasztikusan csökkennek az árfolyamok. Természetesen egy válsághelyzetben, mikor a pánik a nagy úr, minden szabály felülíródik, de egy ilyen esetben a volatilitás drasztikusan növekszik, vagyis az árfolyamoknak elvileg drasztikusan csökkenniük kéne. Ha ezek a tényezőket figyelembe vesszük ez forgatókönyv a legvalószínűbb.
Kérdés persze, hogy jön-e ilyen válság? És ha igen mikor….